Közép-Dunántúl

Közép-Dunántúl

Hubertus Erdészeti Erdei Iskola

Ajkától 8 km-re, bükkösök, cseresek árnyékában található erdei iskolánk. Ifjúsági szállásunkon 32 férőhellyel, étteremmel várjuk a csoportokat.16 fős turistaszállónkban a két- és háromágyas, fürdőszobás szobákat családoknak, baráti társaságoknak ajánljuk.

Hubertus Erdészeti Erdei Iskola
Cím: 8451 Ajka 01064/6 hrsz.
Telefonszám: 06 70 286 32 81

Üzemeltető: VERGA Zrt.
Üzemeltető címe: 8200 Veszprém, Jutasi út 10.

• Időjárás megfigyelése (műszerek leolvasása)
  • kézműves tevékenységek (bőrözés, nemezelés, csuhézás, agyagozás)
  • csillagászat, vadles, tábortűz, szalonnasütés, bográcsozás
  • kétéltűekről és hüllőkről, denevérekről, madarászat - előadások
  • bányászat a környéken - előadás
  • ősmaradványok, legendás kövületek - előadás
  • íjászat, kutyabemutató
Hubertus Erdészeti Erdei Iskola

Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kell fordítanunk a környezeti nevelésre. A technikai vívmányok világában felnövekvő generáció nagy része észre sem veszi az őt körülvevő természeti csodákat. Többek között ezért tartjuk az erdei iskolát fontos segítő, kiegészítő foglalkozásnak az iskolai oktatás mellett.

Tematikus túraútvonalainkon az erdő minden szépségét megismertetjük az ide látogató diákokkal, felnőttekkel. Tanösvényünk segítségével bepillantást nyerhetnek a Kab-hegy állat- és növényvilágba, a Bakony - azon belül a Kab-hegy - kialakulásába, geológiai felépítésbe. Barlangba mászhatnak és megpihenhetnek a Sárcsi - kút forrás mellett. A Kab-hegy két kilátójáról mesés panoráma nyílik a környező tájra, ahol tiszta időben a Balatont is szabad szemmel meg lehet csodálni.

Erdőpedagógiai foglalkozásainkon a gyermekek játékos formában ismerkedhetnek az erdő- és a vadgazdálkodás rejtelmeivel. Délután kipróbálhatják a népi mesterségeket (pl. csuhézás, korongozás, szövés), de íjászat és csillagászat is szerepel palettánkon. A területen található a Fekete István Dioráma, amely 38 állatfajt mutat be teljes alakban, eredeti élőhelyük megjelenítésével.

Erdei iskolánk mellett indul a 11 állomásból álló erdei tornapálya, valamint a Kab-hegyi kerékpárút is, így az aktív sportok szerelemesei kiváló környezetben hódolhatnak szenvedélyüknek. Erdészeti Erdei Iskolánk kitűnő helyszínt ad osztálykirándulásoknak, de családi rendezvények, esküvők lebonyolítására is alkalmas.

Földrajzi fekvés

A földrajzi tájbeosztás alapján a Dunántúli-középhegység nagytáj, Bakonyvidék középtáj, Déli-Bakony kistáj csoport két kistája jellemzi a területet:

• Veszprém–Nagyvázsonyi-medence: Pula, Öcs, Nagyvázsony és Tótvázsony község határbeli déli peremvidékei tartoznak ide.
  • Kab-hegy–Agártető-csoport: A terület természeti adottságainak jellemzése szempontjából  meghatározó jellegű földrajzi kistáj, amely az összes helységhatárt jellemzi az előzőekben említettek kivételével.

Geológiai és talajviszonyok

A Kab-hegyen és környékén igen változatos geológiai viszonyok vannak. A leglényegesebb térszínformáló kőzetek a bazalt, a fődolomit és a különböző mészkövek, valamint a lösz. Az előforduló legrégebbi képződmény a felső-triász korban keletkezett fődolomit. Az ugyancsak felső-triász kori dachsteini mészkő kisebb területen – Padragkút községhatárban, a Fenyér-hegy környékén – fordul elő.

A kréta kor üledékeihez kapcsolódik az úrkúti mangánérc előfordulása. A felső-krétában Ajka-Devecser környékén széles tengerparti mocsarak húzódtak, a bennük felhalmozódott rengeteg növényi eredetű szerves anyag idővel barnaszénné nemesült. Külön érdekesség a hajdani tűlevelűek megkövesedett vörösbarna gyantája, az ajkaitra keresztelt hazai borostyánkő.

Növényföldrajzi besorolás, flóraelemek

A növényföldrajzi beosztás szerint a Déli-Bakony részét képező 599 m magasságú Kab-hegy és térsége a Bakonyicum flóravidék Veszprimense flórajárásához tartozik. A terület a térség flórájában különleges helyet foglal el: növényvilága átmenet az Északi-Bakony és a Balaton-felvidék növényvilága között. Jól tükrözik ezt az itt élő szubmediterrán fajok, mint a házi berkenye (Sorbus domestica), a molyhos tölgy (Quercus pubescens), a pázsitos nőszirom (Iris graminea), és a vetővirág (Sternbergia colchiciflora).

A szubmediterrán hatás mellett a magasabb térszint rétjein és erdeiben néhány jellemző atlantikus klímahatást jelző növény található, mint a pettyes orbáncfű (Hypericum maculatum), a királyné gyertyája (Asphodelus albus), a sárga liliom (Hemerocallis lilioasphodelus) és a lecsüngő sás (Carex pendula).