Észak-Alföld

Észak-Alföld

Erdei Művelődési Ház Erdészeti Erdei Iskola

Az Alföld szívében a megközelítésünk: „Nem az a lényeg, hogy kis erdészeket és biológusokat neveljünk, hanem hogy rávilágítsunk arra, aki kijön a természetbe, a növények és állatok közelségében másképp érez, másképp lát, más lesz a lelke.”

Erdei Művelődési Ház Erdészeti Erdei Iskola
Cím: 5000 Szolnok, Kaán Károly utca 71.
Fax szám: 06 56 523 014

Üzemeltető: NEFAG Zrt.
Üzemeltető címe: 5000 Szolnok, Kaán Károly utca 71.

• „Mesél az erdő”- a sziki tölgyes élővilágának felfedezése
  • „Varázslatos vízivilág”- vizes élőhelyek vizsgálata
  • „Az erdész munkája”- erdészeti tevékenységek bemutatása
  • „Fűben- fában orvosság”- gyógynövényismeret
  • „Közel a természethez”- felfedezés, bogarászás, megfigyelés
  • Vadasparki látványetetés
  • Lovas programok
  • Állatgondozói feladatok kipróbálása
  • Erdei akadályverseny, ügyességi vetélkedő
  • Tájékozódási verseny
  • Hajnali, alkonyi vadles
  • Éjszakai bátorságpróba
  • Számháború
  • Kerékpártúra
  • Kreatív alkotóműhely az erdő kincseiből

Erdei Művelődési Ház Erdészeti Erdei Iskola

Mit értünk erdei iskola alatt a NEFAG Zrt. Erdei Művelődési Házánál már 1989 óta?

A természet aktív felfedezését, élményszerű ismeretszerzést, a jelenségek személyes megtapasztalását. Elsődlegesen azt a szemléletet szeretnénk átadni a hozzánk látogatóknak, az óvodásoktól az iskolásokon át a felnőttekig, hogy csoda lapul minden zugban, csak észre kell venni. Bármerre indulunk, bárhová lépünk, nyitott szemmel és füllel járva az egész világ, különösen az erdő önmagában egy nagy „tanösvény”. Az erdész-vadász szakma példáján keresztül pedig betekintést nyerhetünk az ember és erdő közti szorosan összefonódó kapcsolatba.

Mindezek szemléltetéséhez bármely évszakban kiváló helyszínül szolgál erdei iskolánk környéke: a Szolnok város szélén, a Zagyva folyó ölelésében elterülő 200 ha-os Széchenyi Parkerdő, és a szintén itt található Bagolyvár Vadaspark. Az erdő, rét, folyó jelenlétéből eredő változatosság a programjainkban is megmutatkozik. Ízelítő fél és egész napos foglalkozásaink tartalmából: „Mesél az erdő”- a sziki tölgyes élővilágának felfedezése, „Varázslatos vízivilág”- vizes élőhelyek vizsgálata, Vadasparkunk lakói testközelből, Ismerkedés az erdészek munkájával.

Aki olyan különleges élményekre vágyik mint éjszakai bátorságpróba, hajnali vadles, erdei tízpróba, kirándulás a Tiszához, kemencés boszorkánykonyha, kerékpártúra, erdőjárás lovaskocsival, számháború…, annak érdemes többnapos osztálykirándulásra vagy táborra érkeznie, melyhez rönkházunk biztosít hangulatos erdei szállást.

BAGOLYVÁR VADASPARK

A Bagolyvár Vadasparkban a látogatók, a kicsiktől a felnőttekig saját élményeik alapján ismerkedhetnek meg Magyarország vadfajaival, házi- és háziasított állataival. Az árnyékot adó fák alatt az ide látogatóknak lehetőségük nyílik az állatok viselkedésének megfigyelésére, természetes környezetükben, az állatsimogatóban közvetlen testközelből is. A csoportokat látványetetések, zoopedagógiai foglalkozások, a családokat pedig jeles napok (Farsang, Húsvét, Állatok Világnapja, Mikulás) alkalmából rendezvények várják. Nyári táboraink során lehetőség nyílik bekapcsolódni a vadaspark lakóinak gondozásába, elsajátíthatók többek között a lóápolás és a görénysétáltatás fortélyai.

SZÉCHENYI ÖKOTURISZTIKAI PARKERDŐ

A szabadidő központ a Széchenyi városrészen keresztül közelíthető meg, és több egymással összefüggő, de külön-külön is funkcionáló egységből áll. A 200 hektáros Széchenyi parkerdőben több tematikus kiállítóhelyet, természetismereti, turisztikai illetve erdészeti tanösvényt alakítottak ki. A túraútvonalak bemutatják az Alföld élőhelyeit, madárvilágát, vadon élő állatait, és a kihelyezett foglalkoztató táblák segítségével megtanítják a természetben való tájékozódást, a térképhasználatot. A parkerdőben lovas és kerékpáros útvonalat, gyorsasági- és dirt kerékpáros pályákat, valamint szabadtéri főző- és tűzrakó helyeket is kiépítettek. Itt található továbbá az ország legnagyobb, 1,2 hektáros játszótere, a tájba illeszkedő akác és fenyőfából készült játékai rendkívül népszerűek a kicsik és nagyok körében.

SZOLNOK, A TISZA FŐVÁROSA

Utóbbi években folyamatosan épül-szépül a város, egyre több programmal, látványossággal várja az idelátogatókat. A Tisza parti sétány, a Rózsakert, a Tiszavirág gyalogoshíd, a műemlék épületek mind kellemes felfedező sétára csábítanak, a Tiszaligeti Termálstrand és Élményfürdő pedig a felfrissülés, kikapcsolódás kiváló helyszíne. A technika iránt érdeklődőket várja a RepTár repülőmúzeum, ahol a kiállításon kívül kalandpályák és szimulátorok segítségével élhető át a szárnyalás szabadsága.